Vincenzo Cerami öldü, “Hayat güzeldir” yazdı

mett

New member
ROMA – Vincenzo Cerami Roma’da öldü. Roberto Benigni ile birlikte oynadığı “Hayat Güzeldir” filmiyle 1999 yılında Oscar’a aday gösterilen İtalyan yazar, senarist ve oyun yazarı bir süredir hastaydı. Benigni’nin kendisi, aynı filmin diğer Oscar ödüllü oyuncusu Nicola Piovani ile birlikte, yazara geçen ay kariyeri için verilen özel David di Donatello’yu almaya gitti ve katılamayacağını söyleyerek ve kendisine en iyi dileklerini diledi. “Çok yönlü bir yazar” olarak hatırlanan hasta arkadaşına ve özellikle Piovani tarafından, belki de daha az bilinen bir söz yazarı faaliyeti nedeniyle, neredeyse herkesin önünde bir övgü. Cenaze Cuma günü saat 10.30’da Roma’daki Piazza del Popolo’daki Sanatçılar Kilisesi’nde defnedilecektir.

Sinemada başlangıçlar.
2 Kasım 1940’ta Sicilyalı bir ailenin Roma’da doğdu. Oluşumunda öğrencisi olduğu Pier Paolo Pasolini ile tanışması belirleyici oldu. Onunla birlikte 1965 yılında üç filmde yönetmen yardımcısı olarak ilk filmini yaptı: “Comizi d’amore”, “Uccellacci ebirdini” ve “Ay’dan Görülen Dünya” filminin “Cadılar” bölümü. Pier Paolo Pasolini’nin kuzeni Graziella Chiarcossi ile evli, iki çocuğu oldu, ilk karısı Mimsy Farmer ile birlikten doğan aktris Aisha ve genç yönetmen Matteo.
[[ge:rep-locali:repubblica:63162295]]
senarist ara beni Yönetmen yardımcılığı deneyiminin ardından Cerami, senaristlik kariyerine 1967’de Franco Rossetti’nin yönettiği “El Desperado” filmiyle başladı. 40 yılı aşkın bir süredir Bellocchio, Amelio, Benigni, Monicelli ve Scola gibi sanatçılar için adanmış filmler ve Francesco Nuti, Antonio Albanese, Giovanni Veronesi ve oğlu Matteo için daha hafif filmler yazdı: En sonuncusu “Tutti al mare”, tarafından 2010. Yazdığı en bilinen filmler arasında Sergio Citti’nin “Casotto”, Amelio’nun “Colpire al cuore”, “Küçük Şeytan”, “Canavar”, Üç Oscar ödüllü Benigni’nin “Hayat Güzeldir”, ve Giovanni Veronesi’nin “Aşkın El Kitabı”.

Romanlar. 1976’da çıkan ilk romanı “Biraz Burjuva”dan Alberto Sordi’nin oynadığı başarılı film çekildi. Ardından “Güzel Varlık” (1978), “Hoşçakal Lenin” (1981), “Cam Oğlan” (1983), “Tavşan” (1988), tarihi-fantezi romanı, “İkiyüzlü” (1991) şiirindeki roman izleyin. ), “La gente” (1993), “Il Signor Novecento” (1994), “Romanzo musicale” (1998) adlı tiyatro gösterisini birlikte yarattığı Nicola Piovani ile birlikte yaratılan müzikal masal; “Genç Bir Yazara Öğütler” (1996); Cerami’nin İtalyan haberlerinden alınan dört suçu anlatıp analiz ettiği “Fattacci” (1997); “Tourette Sendromu” adlı kısa öykü koleksiyonu ve “Karşılaşma” (2005) ve “Yalancı Hayatlar” (2007) romanı. Cerami ayrıca oyunlar yazdı: “Üç Portakal Aşkı”, “Papaların Yerleşimi”, “Majesteleri”, “Yüzük”.
[[ge:rep-locali:repubblica:63162033]]
Kültüre bağlılık. Cerami, yerine Giovanna Melandri’nin atandığı Mart 2009’a kadar Berlusconi IV Hükümeti’ndeki Demokrat Parti’nin gölge hükümetinin Kültürel Miras Bakanı olarak görev yaptı. Aynı yılın Haziran ayında, Spoleto Belediyesi’nde belediye başkanı adayı Daniele Benedetti’nin seçilmesine bağlı olan ve daha sonra yapılan bir seçim olan kültür meclis üyeliği pozisyonunu aldı.

Son çağrısı tam olarak kültür içindi: “Umudumuz, Devlet ve iş dünyasının birlikte İtalya’nın güzelliklerine yatırım yapmaya karar vermesi ve kültürün, yeteneğin, hayal gücünün gerçek bir kaynak olduğunun farkına varmasıdır.” kızı Aisha, bir ay önce, 2013 David di Donatello ödülleri adaylarının takdimi vesilesiyle Quirinale’de Cumhurbaşkanı’nın huzurunda kitap okumuştu.

Benigni: “Onu tanımak ne büyük bir hediye”. Yazara her zaman esin kaynağı olmuş kültür, eğlence ve Roma dünyasındaki taziye ve güzel anılarla ilgili birçok yorum. “Vincenzo Cerami ile tanışmak, birinin bana verdiği bir hediyeydi ve kim olduğunu bilmiyorum. Bazen ona rastgele teşekkür ettim, harika bir hediye. Onunla olmayı ne kadar sevdim! Onu o kadar çok sevdim ki, başka yolu yok. söyle. Yazar, rugby oyuncusu, senarist, yenilmez twist dansçısı, şair. Bana insanların kalplerini nasıl attıracağımı öğretti. Onun arkadaşı olmak ne güzel. Ne büyük bir hediye! Teşekkürler Vincenzo, senin için en güzel gülümsemem” , diyor arkadaş Roberto Benigni.

“Her şeyden önce olağanüstü bir insandı, gerçek bir arkadaştı, sonra büyük bir yazardı, gerçekten popüler özelliğini asla kaybetmeyen cömert ve kültürlü bir adamdı”: böyle hatırlıyor Walter Veltroni. “Kitapları, yazdığı filmler, cömert tutkusu onu bu yılların en önemli entelektüellerinden biri yaptı”.

Kültürel Miras ve Etkinlikler ile Turizm Bakanı, massimo braybir notta “Ülkemizin kültürü için olağanüstü bir figür, dünya sinema tarihinde silinmeyecek sayfaların yazarı olan büyük yazar ve senarist Vincenzo Cerami’nin vefatından dolayı derin başsağlığı diliyoruz” ifadesi yer alıyor.

yönetmen için John Amelio, Cerami olağanüstü bir insani ve profesyonel miras bırakır. “Bana yazmayı öğreten kişiydi”, “ve her şeyden önce bana okumayı öğreten kişiydi, ki bu en önemli şey”.

Mark Bellocchio onu “yazının büyük bir mimarı” olarak görüyor. “Ve sonra duygusallaşma, etkilenme ve öfkelenme konusunda harika bir yeteneği vardı ama aynı zamanda abartılı şakalar üreten bir ironi vardı, asla fena değil”, diye hatırlıyor.

Twitter’da “Sevgili Vincenzo, uzun bir yolculuğa çıktınız ama burada yaptıklarınız bizimle sonsuza kadar kalacak” diye yazdı. Aurelio De Laurentis.

“Cerami, toplumumuzun ve insan ruhunun keskin ve hassas bir tercümanıydı” diyor. Ignatius Marino, Roma belediye başkanı. “Onun hikayeleri, aynı zamanda büyük ekranın büyüsü sayesinde, tüm nesilleri etkiledi ve hiçbir zaman önemsiz olmayan bir kamuoyu yansımasını ateşlemeye yardımcı oldu. Bugün Roma, sevgili şehrinin kaderine kendini adamış ve özen gösteren bir arkadaşını ve bir yurttaşını kaybediyor. “.